Visit Enquire
Menu

Staff

Staff
in About Us

 

Find out about the staff behind the school: 

Jump to Boarding Staff  Jump to Prep Staff  Jump to Support Staff

Senior and sixth-form teaching staff

ART

Mrs Geraldine Clark BA Kent
Mrs Charlotte Wirdnam BA Wimbledon School of Art
Mrs Anna Adams MA Wales 
Mrs Nicci Peck


CAREERS/HESG

Mr Tim Dixon BSc Exeter


CLASSICS

Dr Liza Martin MA PhD Cantab
Mrs Pippa Giles BA Birmingham
Mr Charlie Hammel AB Princeton, MLitt St Andrews
Mrs Alex Komar MA Cantab
Mrs Rebekah Sherred BA Birmingham
Mrs Cristina Tarantino-Hind BA IULM University, Milan


COMPUTING

Mr Callum Butcher BA Exeter
Mrs Gina Baker BSc Southampton
Dr Susan Sturton BA Oxon PhD Leeds


DESIGN AND TECHNOLOGY

Mrs Hilary Mitchener BEng Exeter
Mrs Mana Trebess MA Kingston Uni
Mr Alex McCowan


DRAMA 

Mr Jose Gudino-Resendiz BA National School of Theatre Mexico
Mrs Jo Moroney BA Manchester Metropolitan
Mrs Tamzin Mason BA Winchester


VISITING TEACHERS OF COMMUNICATION AND PERFORMANCE

Ms Judith Wilson MA Winchester
Mrs Sarah Litton BA Nottingham


ECONOMICS

Mr Nick Fyfe BA York
Mrs Naomi Cansdale BA Oxon


ENGLISH

Mrs Naomi Anson MA Mtcg London
Ms Caroline Howard BA Leicester
Mrs Katy Barnett BA Leeds
Miss Abigail Bartholomew BA King Alfred's
Mrs Louisa Bird MA Oxon
Ms Claire Goymour BA London
Miss Alice Ludlow MA Nottingham
Miss Lydia Sharpe BA, MA Bangor
Mrs Victoria Taylor MA Cantab


ENGLISH AS AN ADDITIONAL LANGUAGE

Miss Suzanne Goodwin BA Royal Holloway, University of London
Ms Shelley Carter BA University of Otago, New Zealand


VISITING LANGUAGE TEACHERS

Ms Xin Cao (Mandarin)
Mrs Irina Nekhlyudova (Russian)
Ms Jacqui McGinn (Japanese)


FOOD TECHNOLOGY AND TEXTILES

Ms Rachel Memery BA Manchester
Mrs Nicola Sanvoisin BSc Cardiff
Mrs Denise Westbrook
Mrs Annabel Dixon


GEOGRAPHY

Mr Jonathan Brown BA Birmingham
Mr Tim Dixon BSc Exeter
Ms Emily Hartley BA Leeds
Miss Laura Wilson BSc Dunelm
Mr Graham Yates MA Brunel


HISTORY

Dr David Filtness PhD Cantab
Mr Charles Hammel AB Princeton, MLitt St Andrews
Ms Georgina Manville MA Bristol
Miss Felicity Minns BA Exeter
Ms Alex Wilson BA York


HISTORY OF ART

Mrs Emily Chappell BA East Anglia, MA Courtauld Institute of Art


MATHEMATICS

Mr Tinu Kurian MA University College London
Mrs Seema Amin MA Warwick
Mr Phil Butler MEng Bath
Mr Paul Debont MSc Essex
Mrs Hannah Savory MEng UMIST
Mrs Cindy Thompson BSc(Ed) Exeter
Mrs Vicky Walker BA Liverpool John Moores
Mrs Sophie Russell MEng Bristol 


MODERN LANGUAGES

Mrs Nelly Porter Maîtrise Strasbourg
Mrs Anne Steer MA Ed Frankfurt
Ms Stephanie Stratford BA Warwick
Miss Fiona Bolton MA Oxon
Mrs Jen Butler BA Bath
Mrs Laura Camba BA OU
Dr Catherine Dey PhD Birmingham
Ms Jane Gandee MA Cantab
Mrs Laurence Jackaman Licence Angers


MUSIC

Mrs YiRu Hall MA Cantab
Mr Iain Sansom MA Oxon
Mr James Belassie MA Cantab 
Ms Natasha Wright BMus, PPRNCM, MMus, PGDipGSMD


PHYSICAL EDUCATION

Mr Jon Riley BSc Loughborough
Mrs Sara Heffernan BA Chichester
Mrs Asha Riley BA Loughborough
Mrs Leonie Campbell BA Chichester
Miss Kelly Drew BSc Brunel
Mrs Zoe Enticknap BSc Chichester
Mrs Patricia Francis BA National Teaching University Colombia
Miss Tia Hislop BSc University of St Mark and St John
Mrs Justine Mackenzie BSc Temple University USA
Mrs Carolyn Milles BSc RMIT Australia
Miss Kate Nelson-Lee BA Swarthmore College
Miss Mia Ritchie BSc Bath


POLITICS


Dr David Filtness PhD Cantab
Ms Alex Wilson BA York


PSYCHOLOGY

Mrs Lucy Tipp BA Winchester
Mrs Amanda McAllister MSc King’s College London


RELIGION, PHILOSOPHY AND ETHICS

Mr Jeremy Young BA Bristol
Mrs Amanda Bruzon BA Surrey
Dr Hannah Oakley BA, PhD London School of Theology


SCIENCE

Mr James Copley MSc Imperial College London
Dr Rebecca Topley, BSc King's College London, PhD University of the West Indies
Dr Susan Sturton BA Oxon, PhD Leeds
Mr James Chilsholm BSc Bristol
Mrs Hayley Barratt MSc Southampton
Mrs Nikki Cahillane BSc Imperial College London
Ms Sarah Coggan MA OU, BSc Royal Holloway
Mrs Catherine Elkins BSc Reading 
Mr Bruce Hansen MSc Canterbury New Zealand, GradDipTchLn Christchurch New Zealand
Mrs Ruth Lavelle BSc Manchester
Mr Michael Tanner BSc Loughborough
Miss Lauren Woodcock BSc Sheffield
Mrs Clemmie Holtum BSc Uni of Durham, PGCE Canterbury Christ Church Uni
Mr Philip Cunningham BSc Uni of Portsmouth (Temp)
Mr Adam Kaplonek
Mr Ian Newton
Mrs Emma Upstell
Mrs Gill Quelch


LEARNING SUPPORT

Mrs Ruth Horner BEd Bulmershe, Diploma SpLD
Miss Samantha Willes MA West Dean College
Mrs Laura Young BSc Bristol
Ms Sarah Wakelin MSc Surrey


Boarding House Staff

Miss Alice Ludlow – Head of boarding and digital wellbeing

Boarding House Housemistress/Housemaster
Finlay Mr Bruce Hansen and Mrs Rachel Hansen
High House Ms Judy Parshall
Hyde Abbey Ms Lorna Henley
Earlsdown Mrs Geraldine Clark
Hillcroft Miss Felicity Minns
Le Roy Mrs Cristina Tarantino-Hind 

Day House Staff

Day House Housemistress/Housemaster Assistant
Caer Gwent Mrs Jo Moroney Mrs Hayley Barratt
Venta Mrs Hilary Mitchener Miss Vicky Mitchell
Davies Mrs Rebekah Sherred Mrs Jen Butler
Mowbray Mrs Hannah Savory Mrs Rachel Nicholls

Prep School Teaching Staff

Miss Caroline Albin BA Leeds - Head of Outdoor Learning 
Mrs Karen Brown BSc Reading - Head of Science
Mrs Fiona Camfield BA Nottingham - Head of Humanities  
Mrs Louise Caldwell BA Cardiff - Teacher
Mrs Joanne Copley BA King Alfred's - Head of Learning Support 
Mrs Jenny Davies BSc OU - Head of HPL and Head of Flourish
Mrs Nicola Dixon BA Exeter - Teacher 
Miss Rosie Fellows BSc Uni of Exeter, PGCE Uni of Winchester - Teacher
Mrs Allison Greenfield BA Bristol PGCE Winchester - Head of Assessment and Transition
Mr Rob Havercroft MEng Manchester - Head of Mathematics
Mr Mike Hopwood BEd Chichester - Head of Sport 
Mrs Jo Hunter BA Nottingham - Teacher 
Miss Sian Ivey BA Winchester - Teacher
Mrs Rebecca Jackson BA BEd Queen's University Ontario - Preschool Lead
Miss Kathryn Jones BEd St Martin's College - Early Years Foundation Stage Teacher
Mr Joshua Maguire BA Cardiff - Head of French 
Miss Victoria Meinel BA Kent - Head of Visual Arts 
Mrs Nicole Miller BA Gloucestershire - Teacher 
Mrs Emma Munt BSc Southampton - Teacher
Mrs Sue Powell BEd Reading - Head of EYFS  
Miss Angela Roberts BA London - Music Specialist Teacher 
Miss Caroline Silvester BMus London Dip RCM, LTCL, ALCM - Head of Performing Arts
Mrs Alice Taylor BA Bath Spa - Head of English 
Mrs Alice Harvey Tuff BA Falmouth PGCE Exeter - Head of Computing 
Miss Freya Webb BA Hull - Head of PSHEE
Mr James West BSc Portsmouth PGCE Southampton - More Able & Talented Coordinator
 


Learning Support Assistants

Mrs Stephanie Biggerstaff NVQ4
Mrs Christine Colgrave NVQ3
Miss Danielle Cullen NVQ3
Mrs Paula Cullen NVQ3
Mrs Bex Daley BA Hons Primary Ed 
Mrs Penny Gibson NNEB 
Mrs Kimberley Goddard BA Hons Portsmouth, QTS Reading
Mrs Alexandra Henshaw NVQ3 ELSA
Mrs Jo Hodge NNEB
Mrs Tanya Ritchie Diploma SpLD
Mrs Jane Watmough 
Mrs Isabel Winward BSc Cardiff Msc LSHTM
Mrs Sonja Yeatman
Mrs Emma Young City and Guilds Certificate
 

After School Leads: Mrs Xanthi Beck (PgDip Birmingham City) and Mrs Kirstin White (Diploma) 


Support Staff

SLT SUPPORT OFFICE

Mrs Rachel Nicholls, executive assistant 
Mrs Becca Hills, SLT and student guidance assistant


PREP SCHOOL EA & OFFICE MANAGER

Mrs Andrea Ford


SCHOOL CHAPLAIN

Revd Paul Wallington


ADMISSIONS

Mrs Kate Cairns, registrar, senior and sixth-form
Miss Vicky Mitchell, deputy registrar, senior and sixth-form
Mrs Liz Turner, assistant registrar, senior and sixth-form
Mrs Sara Mathieson, registrar  (Prep School) 
Mrs Emma Forson, data and admissions administrator


LIBRARY

Ms Nancy Broadfoot, senior
Mrs Joanna Tomkins, senior 


MEDICAL STAFF

Ms Caroline Weeks BSc Bournemouth BSc Southampton 
Miss Nicole Moyo BSc Anglia Ruskin
Mrs Hannah Stevens BSc Southampton


CLINICAL COUNSELLING PSYCHOLOGIST

Dr Helen O'Connor 


DUKE OF EDINBURGH’S AWARD PROGRAMME MANAGER

Mr Dan Rollings


DEVELOPMENT AND ALUMNAE

Mrs Kate Lewis, director of development & alumnae
Mrs Rosy Oscroft, development & alumnae co-ordinator
Mrs Sarah Layzell, events and engagement officer
Mrs Gwen Heywood-Waddington, data and research officer


MARKETING

Mr Ben Walker, head of marketing and communications 
Miss Charlotte Nelson, marketing and communications officer
Miss Anya Nice, marketing events officer
Mr Sam Moore, marketing assistant


OUTREACH AND PARTNERSHIPS

Mr Simon Mayes


BURSARY

Mrs Karolina Rickard, head of finance
Mr Jim Ewing, estates manager
Mrs Lorna Gale, accounts supervisor
Mrs Sally Warden, payroll
Mr Curtis Gale, accounts assistant


OPERATIONS

Mrs Sarah Culley, operations bursar
Mr Chris Sneddon, lettings officer
Mrs Sandra Kelly, domestic manager
Mrs Barbara Niklas, domestic supervisor
Mr Matthew Harrison, evening domestic coordinator
Mrs Francesca Oosthuizen, operations administrator 


HR

Miss Sarah Longman, HR manager
Ms Anna Truong, HR advisor
Mr Sam Addy, HR administrator 
 


SCHOOL OFFICE

Mrs Barbara Tyler-Smith 
Mrs Laura Slaney-Sharpe
Ms Cathy Crawley 
Miss Hannah Raynsford
Miss Beth Wallington (Prep school)


EXAMS OFFICE

Mrs Victoria Fraher, Exams officer
Mrs Kate Raven, Exams assistant


MUSIC OFFICE

Mrs Aisling Marsh 
Ms Ishka Nessa 


I.T

Mr Andy Healy, head of IT services
Mr Ross Madderson, information systems manager
Mr Phil Hughes, IT senior engineer
Mrs Helen Woodland, IT support technician
Mr Tomasz Jedrzejak, IT support assistant


SWIMMING POOL

Mrs Louise Greenway
Mr Jamie Brown
Mr Max Costley


HARVEY HALL PERFORMING ARTS CENTRE

Mr Simon Freakley
Mrs Polly Perry

Good News!
Your child is eligible for entry at any of the below points...
Select an Entry Point