Staff

Senior Management Team

Jane Gandee MA Cantab - headmistress

Ms Jane Gandee is only the ninth headmistress in the school's 127 year history and took up her post in September 2010.

Ms Gandee was previously director of studies at The City of London School for Girls, a position she held since 2005. She read French and Spanish at Girton College, Cambridge before spending two years as an accountant prior to commencing her teaching career. She taught languages at two schools before moving to Queenswood, where she became head of languages in 1999.

Ms Gandee is a keen sportswoman, having represented Cambridge at athletics and cross country and captained the university's women's football team. She still runs competitively when time allows and is married with three children – Stella, Sam and Maya.

Graham Yates MA Brunel - deputy head pastoral



Mr Graham Yates joined St Swithun's School  in September 2017. He had previously held the position of deputy head at Hamphire Collegiate School. Before this he was assistant head at Kingston Grammar School. Mr Yates read geography at Nottingham University and went on to study for a Master's in Education at Brunel University, where he also spent six years running a geography PGCE course.

Charles Hammel AB Princeton MLITT St Andrews – deputy head academic

Mr Charles Hammel joined St Swithun’s in September 2014. Mr Hammel read history and medieval studies at Princeton University and then completed a postgraduate masters in mediaeval history at the University of St Andrews. He was previously head of history at King Edward VI High School for Girls, Birmingham, prior to which he was head of scholars at Warwick School, where he taught history, politics and Latin.

Matthew Carter FCMI - bursar and clerk to the council

 

Mr Matthew Carter joined St Swithun’s in September 2010 after a thirty-year career in the army. Educated at the Royal Military Academy Sandhurst and the Royal Naval Staff College, Greenwich, he is a Fellow of the Chartered Management Institute.

Alison Oliver BA Warwick MSc Southampton -
Head of professional development

 

 
 

Miss Alison Oliver joined St Swithun's School in 2010 as head of English, having worked in state, international and independent schools for 13 years. Miss Oliver studied English and American literature at Warwick University and then completed a PGCE at Oxford. She gained an MSc in education leadership and management at Southampton in 2015 and is currently studying for an EdD at Reading, focusing on professional development and learning.

Chaplain: Revd Paul Wallington BA Trinity College Bristol

Art

Mrs Kim Ross BA Surrey
Miss Geraldine Harris BA Kent
Miss Katie Lintott BA Warwick, MA The Courtauld Institute of Art
Miss Charlotte Wirdnam BA Wimbledon School of Art
Miss Sally Wright

Classics

Dr Liza Martin MA, PhD Cantab
Mrs Pippa Giles BA Birmingham
Mr Charlie Hammel AB Princeton, MLitt St Andrews
Mrs Alex Komar BA Cantab
Miss Rebekah Smith BA Birmingham

Design and technology

Mrs Hilary Mitchener BEng Exeter

Drama and theatre studies
Miss Tamzin Mason BA Winchester
Miss Leah Hanmore BA Winchester
Visiting Drama staff
Mrs Lilian Leadbetter BA Lancaster
Ms Judith Wilson BA North London MA Winchester
Economics

Mrs Jacqueline Campbell, BSc Plymouth State University, NH

English

Mrs Naomi Anson MA, Mtcg London
Miss Claire Goymour BA London
Miss Caroline Howard BA Leicester
Ms Rosanne Hull BA Bristol
Mr Sam Lenton MA Cantab
Miss Alison Oliver BA Warwick
Ms Jacqueline Phippard BA Bath Spa, MSc Bristol
Mrs Laura Stewart (maternity leave)

English as an additional language:

Miss Suzanne Goodwin BA Royal Holloway, University of London.
Mrs Annabel Hervey-Bathurst MA Cantab
Miss Nicola Thomas MA Cantab

Food technology and textiles

Mrs Rachel Curry BA Manchester
Mrs Nicola Sanvoisin BSc Cardiff
Miss Heather Jones BA Liverpool

Geography

Mr Jonathan Brown BA Birmingham
Mrs Laura Ryan BA Nottingham, MA Institute of Education, London
Ms Emily Hartley BA Leeds
Miss Naomi Moore BA Exeter (maternity cover)
Mr Graham Yates, MA Brunel

History 

Ms Georgina Manville BA Bristol MA Bristol
Mrs Jenny Dixon-Clarke BA Reading, MA London
Mr Charles Hammel AB Princeton, MLitt St Andrews
Miss Emily Tait BA Cardiff 
Mr Tom Oldfield

ICT

Mrs Anne Walker BEd Leeds

Mathematics

Mr Stephen Power BA Oxon, MSc Colorado
Mrs Corinna Bolger BEng Exeter, CEng, MIMechE
Mr Paul Debont BSc Warwick, MSc Essex
Mrs Helen Greene BSc London, MA OU
Mr Charlie Gates BSc Glasgow
Mrs Jill Meekums BSc Portsmouth, MSc Southampton
Mrs Hannah Savory MEng UMIST
Mrs Cindy Thompson BSc(Ed) Exeter

Modern languages

Mr Anton Kendall BA Exeter
Miss Fiona Bolton MA Oxon
Mrs Laura Camba-Robinson BA OU
Dr Catherine Dey BA Birmingham, PhD Birmingham
Ms Jane Gandee MA Cantab
Mrs Manu Grice BA Southampton
Mrs Nelly Porter Maîtrise Strasbourg
Mrs Anne Steer MA Ed Frankfurt
Ms Stephanie Stratford BA Warwick

Music

Mrs YiRu Hall MA Cantab
Mr Iain Sansom MA Oxon
Mrs Judy Parshall MA Cantab 
Ms Natasha Wright BMus(Hons), PPRNCM, MMus, PGDipGSMD
Mr Clive Watkiss GRSM, LRAM

Visiting music staff

Mrs Katie Alder (voice) BA (Hons)
Ms Rebekah Abbot (voice)
Mrs Michelle Allen BMus, LRAM (voice)
Mrs Sally Bartholomew BMus (bassoon)
Ms Emma Clark (violin/viola)
Mrs Suzanne Bevis (harp)
Mr Martin Davis (french horn) Bmus ACWCM
Mr Mark Frampton (double bass)
Mr Simon Gallear (voice)
Mr Brian Gordon LRAM, DipRAM (voice)
Mrs Helen King (piano)
Mrs Anna Leyland (voice) Bmus (Hons)
Mrs Jane Lloyd ARCM, LGSM (piano)
Mr Fraser MacAuley (oboe)
Mr Michael Mace DipRAM (violoncello)
Ms Rebecca Miles LTCL (recorder)
Mr Richard Morrow (guitar)
Miss Kate Murrelli BA, MMus (piano)
Mr Peter Parshall (organ)
Miss Helen Paskins MA Cantab DipRCM (clarinet)
Mr Todor Nikolaev MMus, BMus Hons GSMD (violin)
Mr Jason O’Kane LWCMD (guitar)
Mr Donal O’Neill PG Cert Perf, BA Mus (percussion)
Mrs Jo Paterson-Neild BA (saxophone)
Mrs Angela Roberts BA(Hons) London, LGSMD (flute)
Mrs Gilly Slot BMus, ALCM, LTCL (piano)
Mr Paul Speed (trumpet)
Mrs Salvita Vysniauskiene MMus LMTA (piano)
Mr Alastair Warren BMus Hons, RCM, MMus, RCM (trombone, tuba)
Dr Nigel Wilkinson MA, MMus, ARCM, HonARAM (piano)
Miss Karen Wills GTCL, LTCL, DipRAM (flute)
Ms Sal Wright (piano)

Physical education

Ms Elizabeth Phillips MA Bath
Mrs Justine Mackenzie BSc Temple University USA
Mr Paul Boyd-Leslie
Mrs Leonie Campbell BA Chichester
Miss Kelly Drew BSc Brunel
Miss Emily Harris BA Bedfordshire
Mrs Sara Heffernan BA Chichester
Mrs Zoe Enticknap BSc Chichester
Mrs Dot Hogg BSc Swansea
Miss Kate Nelson-Lee BA Swarthmore College
Mrs Patricia Francis BA National Teaching University Colombia

Physical education visiting staff
Mrs Fredricka Brooks (Pilates)
Miss Caroline Pont (judo)
Mr Simon Budden (karate)
Mr Allen Cooke (fencing)
Miss Emily Feist (lacrosse)
Miss Alex Stebbings (lacrosse)
Miss Sarah Irwin (netball)
Duke of Edinburgh's Award Coordinator

Mr Andrew Parker BA Newcastle, MBA Manchester

Politics 

Mrs Kathyrn Batten BA Joint Hons Bristol, West of England, PGCLD Open University, PGCSE Bristol University, AMBDA
Mrs Jenny Dixon-Clarke BA Reading, MA London

Psychology

Dr Julia Adlam BSc, MSc, PhD Hamburg

Religion, Philosophy and Ethics

Miss Antigone Storey MA Dunelm
Mrs Anna Campbell BA Dunelm, DipRE Nottingham, CFRS Portsmouth, RSA DipTEFLA
Dr Elizabeth Mackintosh MA, PhD Dunelm
Miss Emily Tait BA Cardiff
Mrs Amanda Bruzon BA Surrey

Science

Mrs Susanna Wilkinson BSc Southampton
Mrs Penny Burley BSc Swansea
Mrs Catherine Elkins BSc Reading 
Mrs Sarah Evans BSc London, MA OU  
Mrs Anita Greenwood BSc London, MSc London, MRSC
Mr Bruce Hansen BSc, MSc Canterbury New Zealand, GradDipTchLn Christchurch New Zealand
Dr Hilary Otter MA, PhD Cantab, FSB C Biol
Dr Jemma Savillewood BM Southampton
Dr Susan Sturton BA Oxon, PhD Leeds
Mr Michael Tanner BSc Loughborough
Dr Rebecca Topley, BSc King's College London, PhD University of the West Indies
Mrs Sally Walmsley MA Oxon
Miss Laura Duncan, BSc (Hons) Dundee, PGDip Bristol

Higher education & student guidance

Mrs Anna Campbell BA Dunelm, DipRE Nottingham, CFPS Portsmouth, RSA DipTEFLA

Learning support

Mrs Ruth Horner BEd Bulmershe, Diploma SpLD
Mrs Kathryn Batten BA Joint Hons Bristol, West of England, PGCLD Open University, PGCE Bristol University

IT

Mr Andy Healy (IT systems manager)
Mr Laurence Moon (data manager)
Mr Nick Morland (senior IT systems administrator)
Mr Lewis Humphries (IT support assistant)
Mrs Helen Woodland (IT support technician)
Mrs Emma Forson - Data and Admissions Administrator

Boarding House Staff
Head of boarding                         Miss Jayne Webber
Assistant head of boarding           Miss Helen Carruthers
House Housemistress/Housemaster Assistant
Finlay Mr Bruce Hansen & Mrs Rachel Hansen Miss Nicola Thomas
High House Miss Helen Carruthers Ms Judy Martin
Hyde Abbey Miss Heather Jones Miss Philippa Sutton
Earlsdown Miss Geraldine Harris Mrs Judy Sharifi
Hillcroft Mrs Tamzin Mason Miss Laura Duncan
Le Roy Miss Emily Tait Miss Jo Parsons
Day House Staff
House Housemistress/master Assistant
Caer Gwent Mrs Sally Walmsley Miss Rebekah Smith
Venta Mrs Hilary Mitchener Mrs Hannah Savory
Davies Mrs Kim Ross Mrs Charlotte Wirdnam
Mowbray Mrs Pippa Giles Dr Jemma Savillewood
Library

Mrs Alice Kelly (librarian)
Mrs Joanna Tomkins

Medical staff

Mrs Paulette May RGN
Mrs Eleanor Oakley RGN
Mrs Erica Cattermole RGN

Clinical Counselling Psychologist

Dr Helen O'Connor PhD, University of London, BA, University of Wales

Technicians

Miss Charlotte Wirdnam (art)
Mrs Emma Upstell, Mr Ian Newton, Mrs Ewa Kerth, Mrs Gill Quelch (science)
Mr Alexander McCowan (technology)
Mr Simon Freakley (Performing arts technical manager)
Mrs Polly Perry (Performing arts technical assistant)

Administrative staff

PA to the Headmistress: Mrs Rachel Nicholls

School secretary: Mrs Barbara Tyler-Smith

Assistant school secretary (p/t): Mrs Laura Slaney-Sharpe/Mrs Debbie Wassell

Examinations assistant: Mr Jonathan Nelson

General office administrator: Miss Beth Knight

Head of Development: Mrs Emma Boryer

Head of Marketing: Mrs Lisa Goodhand

Director of Outreach and Partnerships: Mr Simon Mayes

Marketing and Communications Officer: Mr David Wallington

Music administrator: Miss Jody Campbell

OGA officer: Mrs Jackie Thomas

Swimming pool manager: Mrs Louise Greenway

Admissions

Registrar: Mrs Kate Cairns
Assistant registrar: Mrs Liz Turner

Bursary

Finance bursar: Mrs Jan Bollard
Bursary assistant: Mr Curtis Gale
Bursary assistant: Mrs Sally Warden
Bursary supervisor: Mrs Lorna Gale
Domestic bursar: Ms Sarah Draycott
Domestic bursar's assistant: Mrs Sandra Kelly
Estates manager: Mr Jim Ewing
HR officer: Miss Sara Hughes
HR administrator: Mrs Kate Lyall