Finalists for music competiton

We are pleased to announce that the following musicians (in bold) are through to the finals of the school music competition. The finals will take place on Friday January 27 in Harvey Hall.

Junior Category

Piano                             Isabella Radley
                                      (Runner up: Emily Jennings)
Strings                          Georgie Rose
                                       (Runner up: Tillie Rose)    
Brass & Percussion    Ayomide Cole
Voice                              Mili Shetty
                                       (Runner up: Alex Witherow)
Woodwind                     Eleanor Clark    
                                       (Runner up: Hermione Killian-Dawson)

Intermediate Category

Piano                             Jessica Gao
                                      (Runner up: Jessie Chan)
Strings                          Jasmine Santilhano
                                       (Runner up: Avril Cullerne)
Brass & Percussion    Saffron Bowman
                                      (Runner up: Amy Dennison)
Voice                            Katie Harvey
                                      (Runner up: Zara Boucher)
Woodwind                    Kirstie Kwakye
                                      (Runner up: Pippa Reid)

 Advanced Category

Piano                              Mia Stares
                                       (Runner up: Debby Koo)
Strings                           Emma Paterson
                                       (Runner up: Louisa Adlam)
Brass & Percussion     Kumuthu Amaradasa
                                       (Runner up: Rebecca Bird)
Voice                              Rosanna Culver
                                       (Runner up: Anesu Shoku)
Woodwind                      Jasmine Stringer
                                       (Runner up: Anna Benton)

House points 

All girls who performed were awarded 1 point; runners-up 3 points; and finalists 5 points.
The standings, so far, by House are as follows:

Caer Gwent    20    
Earlsdown      10    
Davies            18    
Hillcroft            6    
Hyde Abbey    8    
High House     21    
L4 Day            28    
Le Roy            23    
Mowbray         23
Venta              17